Bebeklerde Guatr

Bebeklerde Guatr Nedir?

Tıbbi anlamda bebeklerde guatr yani tiroid’in büyüyüp boğazda şişlik yapması nadirdir. Ancak, yine de, nadir de olsa bebeklerde guatr yani boğazda büyüme görülebilir. Bu durumda tiroid ultrasonografisi yapılmalıdır.

Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Tiroid ultrasonografisinde bebekte tiroid isimli organın olmasi gereken yerde mevcut olup olmadığı, tiroid’ in içinde nodül veya tiroid büyümesi olup olmadığı, piramidal lob denilen ilave bir tiroid dokusunun bulunup bulunmadığı incelenir ve bu şişliğin neye ait oldugu ortaya konabilir.

Toplumda, bebeklerde guatr denilince ilk akla gelen bebeklerde doğumsal olarak görülebilen tiroid hormon yetersizliği ‘dir. Bebeklerde tiroid hormon yetersizliğine neonatal hipotiroidizm (neonatal hipotiroidi) denilir. Bu hastalığın ortaya çıkarılması çok onemlidir. Bu nedenle yeni doğan her bebek doğumdan sonraki ilk 7 gun içinde bebeğin topuğundan alınan bir damla kanda neonatal TSH isimli hormon olçülür. Bu test sonucuna göre bebekte doğumsal tiroid yetmezligi yani toplumda kabul edildigi isimle bebeklerde guatr varsa hic vakit geçirmeden bebeğe tiroid hormonu tedavisi verilmelidir. Bu tedavi ömür boyu sürer.

Bebeklerde Guatr Nedir