Bebeklerde Hipotiroidi

Bebeklerde hipotiroidi yani tiroid’in hormon üretmesinde yetersizlik nadir bir hastalıktır; yaklaşık yeni doğan her 3500 bebekten birinde görülür. Ancak, yine de, nadir de olsa bebeklerde hipotiroidi yani tiroit hormon yetmezliği görülebilir. Bu durumda tiroid ultrasonografisi yapılmalıdır. Tiroit ultrasonografisinde bebekte tiroid isimli organın olması gereken yerde mevcut olup olmadığı, tiroid’ in içinde nodül veya tiroid büyümesi olup olmadığı, piramidal lob denilen ilave bir tiroid dokusunun bulunup bulunmadığı incelenir ve bu şişliğin neye ait olduğu ortaya konabilir.

Bebeklerde hipotirioidi icin mutlaka gecikmeden tedavi yapılmalıdır. Toplumda, bebeklerde hipotiroidi denilince ilk akla gelen bebeklerde doğumsal olarak görülebilen tiroid hormon yetersizliği ‘dir.

Bebeklerde Hipotiroidi Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?

Bebeklerde tiroid hormon yetersizliğine neonatal hipotiroidizm (neonatal hipotiroidi, bebeklerde hipotiroidi) denilir. Bebeklerde hipotiroidi hastalığın ortaya çıkarılması çok önemlidir. Bu nedenle yeni doğan her bebekte doğumdan sonraki ilk 7 gün içinde bebeğin topuğundan alınan bir damla kanda neonatal TSH isimli hormon olçülür. Bu test sonucuna göre bebekte doğumsal tiroit yetmezliği yani toplumda kabul edildiği isimle bebeklerde hipotiroidi varsa hiç vakit geçirmeden bebeğe tiroid hormonu tedavisi verilmelidir. Bu tedavi ömür boyu sürer.

Bebeklerde Hipotiroidi Nedir