Bebeklerde TSH Yüksekliği

TSH yüksekliğinde, tıbbi anlamda bebeklerde hipotiroidi yani tiroid’in hormon üretmesinde yetersizlik nadirdir. Ancak, yine de, nadir de olsa bebeklerde hipotiroidi yani tiroit hormon yetmezliği görülebilir. Bu durumda tiroid ultrasonografisi yapılmalıdır.

Bebeklerde TSH Yüksekliği Hastalığında Ultrasonografi:

Tiroit ultrasonografisinde bebekte tiroid isimli organın olması gereken yerde mevcut olup olmadığı, tiroid’ in içinde nodül veya tiroid büyümesi olup olmadığı, piramidal lob denilen ilave bir tiroid dokusunun bulunup bulunmadığı incelenir ve bu şişliğin neye ait oldugu ortaya konabilir. Bebeklerde TSH yükseliği ve hipotirioidi icin mutlaka gecikmeden tedavi yapılmalıdır.

Bebeklerde TSH Yüksekliği Tanısı Nasıl Konulur?

Toplumda, bebeklerde TSH yükseliği yani hipotiroidi denilince ilk akla gelen bebeklerde doğumsal olarak görülebilen tiroid hormon yetersizliği ‘dir. Bebeklerde tiroid hormon yetersizligine neonatal hipotiroidizm (neonatal hipotiroidi) denilir. Bu hastalığın ortaya çıkarılması çok önemlidir. Bu nedenle yeni doğan her bebekte doğumdan sonraki ilk 7 gun içinde bebeğin topuğundan alınan bir damla kanda neonatal TSH isimli hormon olçülür. Bu test sonucuna göre bebekte TSH yükseliği ve doğumsal tiroit yetmezliği yani toplumda kabul edildiği isimle bebeklerde hipotiroidi varsa hiç vakit geçirmeden bebeğe tiroid hormonu tedavisi verilmelidir. Bu tedavi ömür boyu sürer.

Bebeklerde TSH Yüksekliği Nedir