Doğumsal Hipotiroidi

Tıbbi anlamda doğumsal hipotiroidi yani tiroid’in hormon üretmesinde yetersizlik nadirdir. Ancak, yine de, nadir de olsa doğumsal hipotiroidi yani tiroit hormon yetmezliği görülebilir. Bu durumda tiroid ultrasonografisi yapılmalıdır. Tiroit ultrasonografisinde bebekte tiroid isimli organın olması gereken yerde mevcut olup olmadığı, tiroid’ in içinde nodül veya tiroid büyümesi olup olmadığı, piramidal lob denilen ilave bir tiroid dokusunun bulunup bulunmadığı incelenir ve bu şişliğin neye ait oldugu ortaya konabilir. Bebeklerde hipotirioidi icin mutlaka gecikmeden tedavi yapılmalıdır.

Toplumda, doğumsal hipotiroidi denilince ilk akla gelen bebeklerde doğumsal olarak görülebilen tiroid hormon yetersizliği ‘dir. Doğumsal tiroid hormon yetersizliğine tıbbi anlamda neonatal hipotiroidizm (neonatal hipotiroidi) denilir. Bu hastalığın doğumdan hemen sonra ortaya çıkarılması çok önemlidir.

Doğumsal Hipotiroidi Nasıl Teşhis Edilir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bu nedenle yeni doğan her bebekte doğumdan sonraki ilk 7 gün içinde bebeğin topuğundan alınan bir damla kanda neonatal TSH isimli hormon olçülür. Bu test sonucuna göre bebekte doğumsal hipotiroidi yani tiroit yetmezliği yani toplumda kabul edildigi isimle bebeklerde hipotiroidi varsa hiç vakit geçirmeden bebeğe tiroid hormonu tedavisi verilmelidir. Bu tedavi ömür boyu sürer.

Doğumsal Hipotiroidi Nedir