Gebelikte Guatr

Gebelikte guatr, teşhis konulur konulmaz tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Eğer bir gebe kadında TSH yüksek ise bu gebede tiroid hormonu yetersiz geliyor demektir. Bu çok önemli bir alarm işaretidir. O halde en önemli test TSH ölçümüdür. Ancak TSH ölçüm sonucunu kendi kendinize yorumlayıp normal veya anormal diyemezsiniz; çünkü TSH bazı gebe kadınlarda normalden düşük  çıkabilir.

Bu durumda boşuna panik yaparsınız, hatta boşuna zehirli guatr tedavisi bile olabilirsiniz. O nedenle gebelikte guatr teşhisi için TSH ile beraber serbest T3 ve serbest T4 ölçümleri de gerekir. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Gebelikte guatr tanısı için bunların üçünü bir araya koyarak karar veriyoruz.

Peki tedavi gecikirse ne olur? Bebeğe yeterli tiroid hormonu gidemez, bebekte beyin gelişimi bozulur, beyinde hücrelerde ölüm (nekroz) olabilir.

Sonuçta zeka ve fiziksel gelişim bozulabilir. Gebelikte guatr tedavisi için ne kullanıyoruz? Gebelikte guatr ‘dan kasıt gebelikte hipotiroidi ise tedavi için tiroid hormonu tabletleri kullanıyoruz.

Gebelikte Guatr Nedir