Gebelikte Tiroid

Gebelikte tiroid, teşhis konulur konulmaz tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Eğer bir gebe kadında TSH yüksek ise bu gebede tiroid hormonu yetersiz geliyor demektir. Bu çok önemli bir alarm işaretidir. Zaten bu durumda gebe kadının daha hızlı kilo aldığı görülür. O halde en önemli test TSH ölçümüdür. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Ancak TSH ölçüm sonucunu kendi kendinize yorumlayıp normal veya anormal diyemezsiniz; çünkü TSH bazı gebe kadınlarda normalden düşük  çıkabilir. Bu durumda boşuna panik yaparsınız, hatta boşuna zehirli guatr tedavisi bile olabilirsiniz. O nedenle gebelikte tiroid teşhisi için TSH ile beraber serbest T3 ve serbest T4 ölçümleri de gerekir.

Gebelikte tiroid hastalığı tanısı için bunların üçünü bir araya koyarak karar veriyoruz.

Peki tedavi gecikirse ne olur? Bebeğe yeterli tiroid hormonu gidemez, bebekte beyin gelişimi bozulur, beyinde hücrelerde ölüm (nekroz) olabilir.  Sonuçta zeka ve fiziksel gelişim bozulabilir. Gebelikte tiroid hormonu yetmezliğinde tedavisi için ne kullanıyoruz? Gebelikte tiroid ‘den kasıt hipotiroidi ise tedavi için tiroid hormonu tabletleri kullanıyoruz.

Gebelikte Tiroid Nedir