Gebelikte TSH Yüksekliği

Gebelikte TSH yüksekliği, teşhis konulur konulmaz tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Eğer gebede gebelikte TSH yüksekliği varsa, gebenin tiroid hormonu yetersiz geliyor demektir. Bu çok önemli bir alarm işaretidir. O halde en önemli test TSH ölçümüdür. Ancak TSH ölçüm sonucunu kendi kendinize yorumlayıp normal veya anormal diyemezsiniz; çünkü bazı gebe kadınlar normal olduğu halde TSH düşük çıkabilir. Bu durumda boşuna panik yaparsınız, hatta boşuna zehirli guatr tedavisi bile olabilirsiniz.

O nedenle gebelikte TSH yüksekliği için TSH ile beraber serbest T3 ve serbest T4 ölçümleri de gerekir. Gebelikte TSH yüksekliği tanısı için bunların üçünü bir araya koyarak karar veriyoruz. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Peki gebelikte TSH yüksekliği tedavisi gecikirse ne olur? Bebeğe yeterli tiroid hormonu gidemez, bebekte beyin gelişimi bozulur, beyinde hücrelerde ölüm (nekroz) olabilir.  Sonuçta zeka ve fiziksel gelişim bozulabilir. Gebelikte guatr tedavisi için ne kullanıyoruz? Gebelikte guatr ‘dan kasıt gebelikte TSH yüksekliği ve hipotiroidi ise tedavi için tiroid hormonu tabletleri kullanıyoruz.

Gebelikte TSH Yüksekliği Nedir