Guatr Belirtileri

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr belirtileri bir çok diğer hastalıkta görebileceğimiz genel belirtilerdir. En yaygın guatr belirtileri arasında kalp çarpıntısını sayabiliriz. Aslında guatr belirtileri, guatr türüne göre değişir. Diğer guatr belirtileri; çarpıntı, boğazda şişlik, yutkunma güçlüğü, kalp ritminde bozukluk, uyku bozuklukları, ishal, kabızlık, saç dökülmesi, ciltte kuruluk, ani kilo kaybetme, hızlı kilo almak ’tır.

Guatr Tanısında Kullanılan Yöntemler

Gözle ve elle muayene, tiroid ultrasonografisi, tiroid sintigrafisi, TSH, T3, T4, tiroid oto-antikorları ölçümü guatr hastalığı tanısı için yapılması gereken incelemelerdir. Nodüllü guatr varsa bu testlere ilaveten ayrıca ultrasonografi eşliğinde tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi de yapılmalıdır.

Guatr Tedavisinde Kullanılan Yöntemler:

Ameliyatsız ve ameliyatlı tedavi imkanları mevcuttur. Mümkün olduğunca ameliyattan kaçınılmalıdır. Büyük soğuk nodül ve dev guatr durumlarında guatr ameliyatı yapılabilir. Radyoaktif iyot yani atom tedavisi gittikçe daha çok tercih edilen ameliyatsız tedavi tekniğidir. TSH supresyonu de bir ameliyatsız tedavi tekniğidir. Tiroid bezi, troid bezi, tiroit bezi ve troit bezi, tiroid bezesi, troid bezesi, tiroit bezesi ve troit bezesi, tiroid, troid, tiroit ve troit, tanımlamaları hep aynıdır. Guatr belirtileri, her hastada farklıdır.