Hamilelikte Guatr

Hamilelikte Guatr Tanısı ve Tedavisi Öncelikli Bir Durum Mudur?

Hamilelikte guatr, teşhis konulur konulmaz tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Eğer bir hamile kadında TSH yüksek ise bu hamile kadında tiroid hormonu yetersiz geliyor demektir. Bu çok önemli bir alarm işaretidir. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Ancak TSH ölçüm sonucunu kendi kendinize yorumlayıp normal veya anormal diyemezsiniz; çünkü TSH bazı hamile kadınlarda normalden düşük  çıkabilir. Bu durumda boşuna panik yaparsınız, hatta boşuna zehirli guatr tedavisi bile olabilirsiniz. O nedenle hamilelikte guatr teşhisi için TSH ile beraber serbest T3 ve serbest T4 ölçümleri de gerekir. Hamilelikte guatr tanısı için bunların üçünü bir araya koyarak karar veriyoruz.

Peki tedavi gecikirse ne olur? Bebeğe yeterli tiroid hormonu gidemez, bebekte beyin gelişimi bozulur, beyinde hücrelerde ölüm (nekroz) olabilir.  Sonuçta zeka ve fiziksel gelişim bozulabilir. Hamilelikte guatr tedavisi için ne kullanıyoruz? Hamilelikte guatr ‘dan kasıt hamilelikte hipotiroidi ise tedavi için tiroid hormonu tabletleri kullanıyoruz.

Hamilelikte Guatr Nedir