Hamilelikte TSH Yüksekliği

Hamilelikte TSH yüksekliği, teşhis konulur konulmaz tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Eğer hamilelikte TSH yüksekliği varsa bu hamile kadında tiroid hormonu yetersiz geliyor demektir. Bu çok önemli bir alarm işaretidir. O halde en önemli test TSH ölçümüdür. Ancak TSH ölçüm sonucunu kendi kendinize yorumlayıp normal veya anormal diyemezsiniz; çünkü bazı hamile kadınlar normal olduğu halde TSH düşük çıkabilir. Bu durumda boşuna panik yaparsınız, hatta boşuna zehirli guatr tedavisi bile olabilirsiniz.

O nedenle hamilelikte TSH yüksekliği için TSH ile beraber serbest T3 ve serbest T4 ölçümleri de gerekir. Hamilelikte TSH yüksekliği tanısı için bunların üçünü bir araya koyarak karar veriyoruz. Haşimoto hastalığı ile haşimato hastalığı aynıdır; tıbben doğru olanı haşimoto hastalığıdır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot RAİ tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot RAİ tedavisini kullanmayı tercih eder.

Peki hamilelikte TSH yüksekliği tedavisi gecikirse ne olur? Bebeğe yeterli tiroid hormonu gidemez, bebekte beyin gelişimi bozulur, beyinde hücrelerde ölüm (nekroz) olabilir.  Sonuçta zeka ve fiziksel gelişim bozulabilir. hamilelikte TSH yüksekliği tedavisi için ne kullanıyoruz? Gebelikte guatr ‘dan kasıt gebelikte TSH yüksekliği ve hipotiroidi ise tedavi için tiroid hormonu tabletleri kullanıyoruz.

Hamilelikte TSH Yüksekliği Nedir