Tiroid Belirtileri

Tiroid Belirtileri Nasıl Dikkat Çeker?

Tiroid belirtileri çok çeşitlidir; bu belirtiler içinde yutkunma güçlüğü, horlama, ciltte kuruma, saçlarda dökülme, kalp atım hızında artış, uykusuzluk, horlama, kabızlık, ishal, ani kilo kaybı, hızlı kilo alma, adet düzensizliği sayılabilir.

Tiroit Hastalıkları Neden Olur?

İyot eksikliği, aşırı iyot kullanımı, düşük sosyo-ekonomik düzeyde yaşamak, fakirlik, sefalet, kıtlık, bazı kimyasallara maruz kalmak ve genetik eğilim tiroit hastalığı nedenleri arasında sayılabilir. Türkiye’de karalahananın en yaygın guatr nedeni olduğuna dair bir efsane mevcuttur, tıp kitaplarına bile girmiştir. Bu efsane gerçekci değildir. Karalahana, tek başına guatr oluşturmaz. Ancak, yüksek dağlık bölgelerde yaşayanlarda iyot eksikliği zaten mevcut olduğundan, bu kişilerin, iyot emilimini bozan, iyotu bağlayan, iyot metabolizmasına olumsuz etki eden karalahanayı sık yemeleri tabii ki sakınca yaratır ama diğer insanlarda karalahana tek başına bir guatr nedeni değildir. Yani, eğer çok seviyorsanız, makul sıklıkta karalahana yiyebilirsiniz. En bilinen tiroid belirtileri nelerdir? Ani kilo kaybı, aşırı sinirlilik, saç dökülmesi, cilt kurması, kabızlık, konsantrasyon güçlüğü, çabuk yorulma, kalp çarpıntısı, isteksizlik, devamlı depresyon hali en skı görülen tiroid belirtileridir.

Tiroit Hastalıklarında Ameliyatsız Tedavi Teknikleri Nelerdir?

Haslardaki tiroid belirtileri, tedaviden önce kaydedilir. İki grup ameliyatsız tedavi tekniği mevcuttur. Birincisi; radyoaktif iyot tedavisi (RAI) yani atom tedavisidir. İkincisi ise; TSH supresyonu tedavisidir. RAI tedavisinde, hastaya uygulanan radyoaktif iyot, hastada büyümüş olan tiroit dokusunu yakar. Ayrıca, RAI tedavisi, tiroit hormonu guatr tarafından fazla üretiliyorsa, bu fazla üretilen tiroid hormonunun üretimini de azaltır. Atom tedavisi ile radyoaktif iyot tedavisi, RAİ tedavisi, RAİ kapsül tedavisi, atom tedavisi aynı anlama gelir, ancak doktorlar radyoaktif iyot tedavisini kullanmayı tercih eder. TSH supresyon tedavisinde ise, hastaya sentetik tiroit hormonu verilir. Bu hormon, TSH isimli hormonu bastırır ve guatr’ın daha fazla büyümesini önler. RAI kadar etkili değildir. Bazı hastalarda olumlu sonuçlar verebilir ancak çok büyük guatr olan durumlarda kullanılmaz. Ameliyatsız tedavi başarılı olursa tiroid belirtileri de yok olur. özellikle RAI ameliyatsız tedavisinden yani atom tedavisinden sonra ilk kaybolan guatr belirtileri kalp çarpıntısı ve kilo kaybıdır.